Artepléner 5. ročník

Tento rok chystáme 5.ročník Arteplenéru, ktorý sa bude konať v krásnej Podpolianskej prírode pod vedením arteterapeutky Mgr. Andrejky Geseovej.

Arte plenér je 4 dňový pobyt v prírode zameraný na osobnejšie stretnutie a zdieľanie skúseností arteterapeutov ale tiež ľudí, ktorí  chcú vydýchnuť, upokojiť, vyživiť sa zvnútra. Jednou zložkou je štúdium klasickej kresby a maľby, modelovania v prírode a druhou arteterapeutické a artefileticke vstupy. Priestor pre zastavenie, stíšenie sa a navnímanie svojho vnútorného priestoru. Spojiť sa s prírodou a vlastnou prirodzenosťou. Vo výtvarnej tvorbe poňať bohatosť tvarov a farieb prírody. Tvorivo kreovať vonkajšie aj vnútorné vnímanie. Atmosféra je liečivá a podporná.

Prvý ročník arteplenéru (2019) sa  niesol v duchu kresby a akvarelu. Vybrali sme sa do okolia, aby sme zachytili okolitú prírodu, polia, lúky, domčeky a naštudovali detaily kvietkov. Zdanlivo jednoduché technické kreslenie bolo pre mnohých silným osobným procesom uvedomovania si ako sa máme a ako riešime problémy a zdolávame prekážky. Večerne spoločné stretnutia sú zamerané na arteterapeutické a artefiletické vstupy s použitím rôznych expresívnych techník ( tanec, divadlo, písanie básní, prvky muzikoterapie). Záver v podobe land artu  (diela vytvorené z prírodných materiálov v krajine) zanechal po nás stopy. Tie sa v prírode postupne rozplynú a nám ich tvorenie prinieslo veľa radosti.

Počas druhého ročníka arteplenéru (2020) sme naháňali oblaky v prírode a skúšali zachytiť realitu a okolie v kresbe, použili akvarel aj akryl. Vyskúšali sme si aj jednu z historicky najstarších fotografických techník – kyanotypiu alebo fortochemickú modrotlač. Stali sa z nás fascinovaní chemici, ktorý čakali na to správne svetlo, slnko. Vznikli nádherné tričká, šatky, košele na ktoré sme preniesli kúsok prírody, ktorá nás obklopovala. Neuveriteľnú zábavu sme zažili pri „sidewalk chalk art“ – chodníkové kriedové umenie, pri ktorom sme si skúsili, aké je byť pouličným umelcom a zanechali sme diela, ktoré vyzdobili jedinú cestu, ktorá vedie na lazy.

Krátke video si môžete pozrieť kliknutím na odkaz.

Tretí ročník arteplenéru (2021) sa niesol ako vždy v duchu prírody. Priam sme sa do nej ponorili a splynuli s ňou. Študovali rastlinky, ich štruktúru a tvary, z ktorých sme vytvárali mandaly na papier aj na telo. Farbili sme hodvábne šatky prírodnými farbami a nechali potlač na samotné rastliny z okolia. Nechýbal tanec, spoločná tvorba pastelom, vymýšľanie šperkov, divadlo a fotoshooting v prírodnom šate. 

Krátke video si môžete pozrieť kliknutím na odkaz.

Štvrtý ročník arteplenéru (2022)  Pavúčia žena – tkáčka vlastného osudu, vlastného života…svet tkaný z elementov zem, voda, oheň, vzduch. Chytili sme do pavučín farby svetla, sveta, ktorý prežívame… Sami i s ostatnými.  Nite vlastného života máme v rukách. Ako a čo spletieme vytvorí súvislosti, ktorým sa dá porozumieť. Skúsili sme macramé a do uzlov sme povkladali svoje myšlienky, želania a túžby. Svoje telá sme skrášlili kresbou, maľbou a vytvorenými ozdobami. Do jedinečných príveskov zo živice sme uchovali drobné kvietky, či iné časti krásnej prírody tohto miesta, ako spomienky. Tvorili sme z hliny, ktorú sme vypálili v ohni. Do spoločnej tvorby vitráže sme povkladali nájdené a naštudované detaily z okolia. Tvorili sme hudbu a tanec, ktoré priniesli veľa smiechu a uvoľnenia.

Tešíme sa na ďalšie spoločné zážitky!

Tím SoSArte

Ilustračné foto

Články

Liečivá sila radosti

Autorka: Andrea GeseováPráca rukami ja najlepšie terapia pre nás všetkých. Uvoľňuje myseľ, myšlienkam dáva voľný priebeh a keď sa pripojí inšpirácia…